Oslo
Tri dobitnika Nobelove nagrade za mir - iz Belorusije, Ukrajine i Rusije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zatvoreni bjeloruski aktivist Ales Bijalijacki, ruska organizacija Memorial i ukrajinski Centar za građanske slobode osvojili su u petak Nobelovu nagradu za mir u 2022. čime je istaknut značaj civilnog društva za mir i demokraciju.
Zatvoreni bjeloruski aktivist Ales Bijalijacki, ruska organizacija Memorial i ukrajinski Centar za građanske slobode osvojili su u petak Nobelovu nagradu za mir u 2022. čime je istaknut značaj civilnog društva za mir i demokraciju.
"Norveški Nobelov odbor želi odati počast trima izvanrednim pobornicima ljudskih prava, demokracije i mirnog suživota u susjednim zemljama Bjelorusiji, Rusiji i Ukrajini", rekla je predsjednica Odbora Berit Reiss-Andersen.
Pozvala je pritom bjeloruske vlasti da puste Bijalijackog iz zatvora, prenosi Hina.
Nagradu će mnogi doživjeti kao osudu ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji u petak slavi 70. rođendan, i bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, što je čini jednom od politički najspornijih u posljednjih nekoliko desetljeća.
Međutim, nagrada nije usmjerena protiv Putina, rekla je Reiss-Andersen.
"Uvijek dajemo nagradu za nešto i nečemu, a ne protiv nekoga", rekla je novinarima.
Bjeloruska je policija u srpnju prošle godine pretresla urede i stanove aktivista za ljudska prava, a tada su Bijalijacki i drugi, kao protivnici vlasti Aleksandra Lukašenka, uhićeni.
Vlasti su potom zabranile nedržavne medijske kuće i grupe za ljudska prava nakon masovnih prosvjeda prošlog kolovoza protiv predsjedničkih izbora za koje je oporba rekla da su namješteni.
"(Nobelov) odbor šalje poruku da su političke slobode, ljudska prava i aktivno civilno društvo dio mira", rekao je za Reuters Dan Smith, čelnik Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira.
Nagrada će podići moral Bijalijackog i ojačati položaj Centra za građanske slobode, nezavisne ukrajinske organizacije za ljudska prava, koja je također usredotočena na borbu protiv korupcije, rekao je.
"Iako je Memorijal zatvoren u Rusiji, on živi kao ideja da je ispravno kritizirati moć te da su činjenice i povijest važni", dodao je Smith.
Nagrada je priznanje cijelom bjeloruskom narodu u suprotstavljanju Lukašenku, rekao je glasnogovornik oporbe Franak Vjačorka.
Reutersu je rekao da je Bijalijacki bio zatvoren u neljudskim uvjetima i da se nada da će nagrada dovesti do njegovog oslobađanja.
"To je veliki znak priznanja bjeloruskom narodu. On to zaslužuje zbog svoje hrabrosti u suprotstavljanju Lukašenkovoj tiraniji... zaslužuju sve nagrade na svijetu", rekao je Vjačorka, predstojnik ureda prognane oporbene čelnice Svjatlane Tihanovskaje koja je bliska prijateljica Bijalijackog.
Nobelova nagrada za mir, vrijedna 10 milijuna švedskih kruna (6,92 milijuna HRK), bit će uručena u Oslu 10. prosinca na godišnjicu smrti švedskog industrijalca Alfreda Nobela koji je oporukom iz 1895. utemeljio nagradu.
"Dobitnici nagrade za mir predstavljaju civilno društvo u svojim matičnim zemljama. Dugi niz godina promiču pravo na kritiku vlasti i štite temeljna prava građana", stoji u objašnjenju Norveškog Nobelovog odbora.
"Uložili su izvanredan napor u dokumentiranju ratnih zločina, kršenja ljudskih prava i zlouporabe moći. Zajedno pokazuju značaj civilnog društva za mir i demokraciju", dodaje se.